Solarni paneli, poznati i kao fotonaponski paneli, koriste sunčevu svjetlost za proizvodnju električne energije. Evo kako to funkcionira:
Fotonaponska ćelija: Glavni sastavni dio solarnih panela su fotonaponske ćelije. Ove ćelije su najčešće izrađene od silicija, koji je poluvodič. Kada sunčeva svjetlost (foton) udari na ćeliju, energija fotona se apsorbira.
Proizvodnja električne energije: Apsorbiranjem sunčeve svjetlosti, fotoni oslobađaju elektrone u siliciju. Oslobođeni elektroni počinju se kretati, stvarajući električni napon i struju. Ovaj proces se naziva fotonaponski efekt.

Inverter: Kako bi se energija koju proizvode solarni paneli mogla koristiti u kućanstvu ili za napajanje električne mreže, potrebno je pretvoriti istosmjernu struju (DC), koja dolazi iz panela, u izmjeničnu struju (AC). To radi inverter, koji pretvara energiju u oblik koji se može koristiti za napajanje kućanskih uređaja.
Skladištenje ili distribucija: Nakon što je energija pretvorena u izmjeničnu struju, može se koristiti odmah ili se može pohraniti u baterijama za kasniju upotrebu. Ako se proizvodi više energije nego što se troši, višak se može slati natrag u električnu mrežu, čime se može ostvariti dodatni prihod ili smanjiti račun za struju.

Održavanje sustava: Solarni paneli zahtijevaju minimalno održavanje. Preporučuje se redovito čišćenje panela kako bi se osigurala maksimalna efikasnost, posebno u područjima s mnogo prašine ili nečistoća.

Prednosti solarnih panela
- Održiva energija: Solarni paneli koriste obnovljivu energiju, što smanjuje ovisnost o fosilnim gorivima.
- Smanjenje troškova: Dugoročno, korištenje solarne energije može znatno smanjiti troškove električne energije.
- Ekološki prihvatljivo: Solarni paneli proizvode energiju bez štetnih emisija, što doprinosi očuvanju okoliša.

“Oslobodite se troškova – solarni paneli, pametna investicija!”