1. Kako funkcioniraju solarni paneli?
Solarni paneli pretvaraju sunčevu energiju u električnu pomoću fotonaponskih ćelija. Ove ćelije generiraju istosmjernu struju (DC), koju inverter pretvara u izmjeničnu struju (AC) koja se koristi u vašem domu ili poslovnom prostoru.
2. Koje su prednosti korištenja solarnih panela?
Solarni paneli omogućuju značajnu uštedu na računima za struju, smanjenje emisije CO2, te povećanje energetske neovisnosti. Također, mnoge zemlje nude subvencije i poticaje za instalaciju solarnih sustava.
3. Koliko solarnih panela mi je potrebno?
To ovisi o vašoj prosječnoj godišnjoj potrošnji električne energije, površini krova i orijentaciji prema suncu. Naša stručna ekipa može vam pomoći izračunati točan broj panela na temelju vaših specifičnih potreba.
4. Kolika je prosječna cijena solarnih panela i instalacije?
Cijena solarne instalacije ovisi o veličini sustava, vrsti solarnih panela i složenosti instalacije. Tipična kućna instalacija može značajno varirati, ali uz dostupne državne subvencije postoji mogućnost da dio troškova bude pokriven.
5. Mogu li prodavati višak proizvedene energije?
Da, ako imate On-Grid sustav, višak energije možete prodati putem neto mjerenja (net metering), što vam omogućuje da smanjite svoje račune ili čak zaradite na proizvodnji viška energije.
6. Koja je razlika između On-Grid i Off-Grid sustava?
On-Grid sustavi su priključeni na električnu mrežu i omogućuju vam da koristite energiju iz mreže kada solarni paneli ne proizvode dovoljno. Off-Grid sustavi su potpuno neovisni o mreži i zahtijevaju baterije za pohranu energije za noćne sate ili oblačne dane.
7. Koliko dugo traju solarni paneli?
Prosječan vijek trajanja solarnih panela je 25-30 godina. Većina proizvođača daje garanciju na učinkovitost panela od 80% nakon 25 godina rada.
8. Što je potrebno za održavanje solarnih panela?
Solarni paneli zahtijevaju vrlo malo održavanja. Preporučuje se redovito čišćenje kako bi se uklonila prašina i prljavština te osigurao maksimalan učinak. Godišnji pregled od strane stručnjaka također pomaže u održavanju sustava u optimalnom stanju.
9. Kako solarni paneli funkcioniraju u oblačnim danima?
Solarni paneli rade i u oblačnim danima, ali smanjena količina svjetlosti znači manju proizvodnju električne energije. U takvim uvjetima paneli proizvode oko 10-25% energije u usporedbi s punim suncem.
10. Mogu li solarni paneli raditi tijekom zime?
Da, solarni paneli rade tijekom zime, ali njihova učinkovitost može biti smanjena zbog kraćih dana i snijega koji prekriva panele. Međutim, hladnije temperature zapravo mogu povećati učinkovitost panelâ, jer solarne ćelije bolje funkcioniraju u hladnim nego u vrućim uvjetima.
11. Koji su poticaji dostupni za instalaciju solarnih panela?
U Hrvatskoj su dostupni državni poticaji u obliku subvencija koje mogu pokriti značajan dio troškova instalacije solarnih sustava. Za više informacija o poticajima, obratite se našem timu koji će vam pomoći u procesu apliciranja.